اخبار

اپل استفاده از x-mode را در نرم افزارهای خود ممنوع کرد

XTEMOS ELEMENT

متن خبر

ممکن است بسیاری از افراد نام  x-mode social را نشنیده باشند ولی این نام برای کسانی که بازی clash of clans را به طور پیگیر انجام می دادند غریبه نیست. x-mode در واقع قابلیت هک این بازی را در اختیار کاربران آن قرار داده بود و آنها میتوانستند با نیروهای مختلف به صورت مجازی به دهکده ها حمله کنند و سیستم حمله مورد نظر خود را برای آسیب بیشتر به دهکده مقابل پیدا کنند.

علاوه بر بازیها ردپای اx-mode را در بیش از 500 نرم افزار از جمله نرم افزارهای مربوط به کاربران مسلمان مثل نرم افزارهای یادآوری زما نماز و اذان گو نیز می توان پیدا کرد.

کارکرد این شرکت به صورتی بود که از تبلیغات درون برنامه ای که بسیاری از کاربران را کلافه کرده است پرهیز کرده و به جای آن از کدی تحت عنوان sdk استفاده می کند که می تواند اطلاعات مکانی کاربران را گردآوری کند و این اطلاعات را به x-mode ارسال کند تا به فروش برساند. x-mode هم در مقابل بر اساس تعداد کاربرانی که از این نرم افزارها استفاده می کنند مبلغ مشخصی را به توسعه کنندگان پرداخت می کرد.

 در حالی که گفته می شود اکثر مشتریان این شرکت تجاری هستند ولی برخی ادعا می کنند که شرکتهای طرف قرارداد با نهادهای امنیت ملی , ضد تروریسم و مرتبط با همه گیری کرونا در آمریکا نیز از این برنامه استفاده کرده اند.
   vice در مقاله ای از قول مدیرعامل این شرکت نوشت که بیش از 25 میلیون دستگاه در ایالات متحده و 40 میلیون دستگاه در جاهای دیگر از نرم افزارهای که x-mode  روی آنها قرار دارد استفاده می کنند. از جمله این نرم افزارها میتوان به نرم افزار مسلمانان muslim mingle و برنامه گام شمار Accupedo pedometer اشاره کرد. در اوایل سال جاری میلادی نیز گزارشهایی در مورد خرید داده های موقعیت مکانی با استفاده از سرویس Locate x توسط دولت آمریکا منتشر شد. شرکتهایی که به فعالیتهای این چنینی مثل جمع آوری داده ها و فروش آن به ثالث اقدام می کنند مجموعه هایی با عملکرد ضداجتماعی و مخرب شناخته می شوند.

   اپل در اقدامی بی سابقه هرگونه استفاده از x-mode را در نرم افزارهای خود ممنوع کرد و برای اینکار دو هفته به توسعه کنندگان خود فرصت داده که این ردیاب را از نرم افزارهای خود حذف کنند در غیر این صورت برنامه هایی که استفاده از این کد را متوقف نکنند از فروشگاه اپلیکیش اپل کار گذاشته خواهند شد.

 

البته x-mode مدعی شده که شیوه کار این شرکت با الزامات اپل, مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (gdpr) و قانون حریم خصوصی مصرف کننده کالیفرنیا(ccpa) مطابقت دارد. در حالی که اپل پیش از این نیز امکان نقض این مقررات توسط سیاستهای x-mode  را مطرح کرده بود. x-mode این اقدام را غیرمنصفانه خوانده و ادعا کرده که دیگر sdk های تبلیغاتی نیز از این همین روش پیروی می کنند. مدیران x-mode به خبرنگاران وال استریت ژورنال گفته اند که همکاری دولتی خود را بازنگری می کنند و تاکید داشته اند که قرارداد با طرفهای دولتی, شناسایی اطلاعات هویتی مانند نام و نشانی دارندگان را شامل نمی شود.

این اخبار به عنوان بخشی از تحقیقات سناتور رون وایدن در این زمینه و در راستای تلاش برای تدوین قوانین مرتبط فاش شده است. به گفته او مردم آمریکا از شنیدن مداوم اخبار در زمینه برنامه های فروشنده اطلاعات مکانی و سایر اطلاعات حساس به سازمانهای بالادست خسته شده اند. وی در پی ایجاد ساختاری قانونی است که بتواند به طور کامل از اینگونه تجارت اطلاعات جلوگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *